Ľudák na námestí...

Autor: Miroslav Kocúr | 30.6.2011 o 7:30 | (upravené 30.6.2011 o 11:06) Karma článku: 9,61 | Prečítané:  1945x

Úsilie mladých historikov prekročilo svoj rubikon inštaláciou busty Ferdinanda Ďurčanského na mestskom námestí v Rajci. Zdôvodnili ju v charakteristike jeho osobnosti aktivitou v prospech slovenského národa v povojnovom neoľudáckom exile. Aktívna účasť na demontáži parlamentnej demokracie, protižidovskej legislatíve a budovani totalitného ľudáckeho režimu je hodná v stanovisku historika pracujúceho toho času v Ústave pamäti národa len okrajovej zmienky. Sloboda názoru sa posunula do novej roviny...

Občianska iniciatíva Nechceme sa prizeraťObčianska iniciatíva Nechceme sa prizerať

20. apríla 2008 sa niekoľko ľudí rozhodlo prestať prizerať zvláštnym tendenciám v slovenskom verejnom živote.  Pokusy o tichú rehabilitáciu predstaviteľov totalitného režimu Slovenskej republiky 1939-1945 boli stále odvážnejšie. Na pozadí argumentu o slobode slova sa dostávali do verejnosti úvahy o pozitívnej stránke života počas tohto režimu.

Programovo sa pri tom zabúdalo na jeho neľudskosť spojenú s aktívnou a programovou perzekúciou skupín obyvateľstva, ktoré režim tohto štátu vnímal ako nepriateľské z rasových, svetonázorových či politických dôvodov.  Ako občianska iniciatíva sa začala spontánne formovať skupina ľudí, ktorá sa tomu už nechcela prizerať. Udalosťou, ktorá spojila takmer 2000 ľudí - toľko podpisov sa nazbieralo - na celom Slovensku ale aj mimo neho, bola bohoslužba, ktorá sa konala na pozadí gardistických symbolov a fotografie Jozefa Tisa. Vznikla občianska iniciatíva Nechceme sa prizerať.

Na jar 2011 sa k iniciatíve Nechceme sa prizerať pripojilo ďalších 281 signatárov v súvislosti s cieleným zamlčiavaním neľudského a totalitárneho charakteru Slovenskej republiky 1939-1945 v súvislosti s „Pastierskym listom  z príležitosti 90. výročia uvedenia Jána Vojtaššáka do úradu spišského diecézneho biskupa".

Úsilie mladých historikov však prekročilo svoj rubikon inštaláciou busty Ferdinanda Ďurčanského na mestskom námestí v Rajci. Zdôvodnili ju v charakteristike jeho osobnosti aktivitou v prospech slovenského národa v povojnovom neoľudáckom exile. Aktívna účasť na demontáži parlamentnej demokracie, protižidovskej legislatíve a budovani totalitného ľudáckeho režimu je hodná v stanovisku historika pracujúceho toho času v Ústave pamäti národa len okrajovej zmienky. Sloboda názoru sa posunula do novej roviny... V tejto súvislosti je dôležité odborné stanovisko Historického  ústavu SAV k osobe Ferdinanda Ďurčanského z 10. marca 2011, podľa ktorého je odhalenie busty popretím princípov, na ktorých stojí naša dnešná demokratická spoločnosť. V tejto súvislosti je zaujímavé aj stanovisko tej istej inštitúcie k osobe Jánosa Esterházyho.

Debata na túto tému  môže prispieť k pozitívnej definícii vlastenectva. Ak súčasťou odmietnutia glorifikácie a snahy o zľahčenie zodpovednosti predstaviteľov diktatúr bude aj osveta v oblasti pozitívnej prezentácie významných dátumov a osobností československých dejín, o to lepšie. V tomto smere vidím veľký priestor pre prácu spoločenských a politických elít.

Momentálne je však potrebné povedať, že busta prominenta ľudáckeho režimu na námestí slovenského mesta zvíťazila nad slušnosťou a úctou k životom tých, ktorí sa už nemôžu ozvať. Celkom zodpovedne si myslím, že zákaz glorifikácie a zľahčovania zverstiev ľudáckeho či komunistického režimu je krajné riešenie. Žiaľ úspešné  pokusy prepisovačov histórie sa realizujú a je potrebné na ne predvídavo reagovať. Je želanie, aby na tomto poli a pri tejto téme prevládla širšia spoločenská zhoda v koalično-opozičnom zmysle, naozaj také nereálne? 

Vyhlásenie Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť je v tomto smere zaujímavým a chvályhodným faktom. Podľa mňa je však dôležitý aj názor občanov k tejto téme bez ohľadu na stranícke preferencie . Ak chcete prerušiť svoje mlčanie a máte chuť sa do tohto spoločenského dialógu zapojiť, máte jedinečnú príležitosť pripojiť svoj podpis pod túto petíciu. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Vidieť Zem oproti čiernote vesmíru je neuveriteľné

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

SVET

Minúta po minúte: Merkelová môže byť štvrtýkrát kancelárkou

Jej konzervatívci vedú nad druhými socialistami Martina Schulza.

SVET

Merkelová bude pokračovať. Nikto však nevie ako, hovorí analytik

Nemecká kancelárka je istou víťazkou nedeľných volieb už teraz.


Už ste čítali?