reklama

Voľba generálneho prokurátora a zmysel politiky

Tento text som sa rozhodol zverejniť so súhlasom autora na mojom blogu z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom je, že s jeho obsahom súhlasím. Druhým dôvodom je to, že text tohto listu je rovnako zaujímavý pre poslancov koaličných aj poslancov opozičných. Je vôbec možné, že kandidát ako je Dobroslav Trnka má reálnu šancu na to, aby bol zvolený na generálneho prokurátora po tom, ako sa odprezentoval krátko po nezvolení? Či potom, ako verejne uvažoval, že jeho slová o trtošení a pregrcávaní neboli vulgárne...? Zároveň si myslím, že ak bude D.T. zvolený za GP, nijako dramaticky to stav slovenskej demokracie nezmení. Ako vo svojom nedávnom príspevku (SME 10. 5. 2011) písal Grigorij Mesežnikov: Trnka by nebol jediným človekom, diskvalifikovaným na plnenie ústavnej funkcie, ktorý napriek všetkému takúto funkciu dnes vykonáva. Bohužiaľ, bolo by o jedného takéhoto činiteľa viac... Reformy v rezorte spravodlivosti budú snáď pokračovať aj s takouto "chybičkou" krásy. Nie je jediná... K dokonalosti má aj slovenská demokracia ešte ďaleko. O dôvod viac sa o ňu zaujímať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Nou koment
Nou koment (zdroj: aktualne.sk)

Mgr. Branislav Ondruš Poslanec Národná rada Slovenskej republiky
Námestie Alexandra Dubčeka 1
812 80 Bratislava 1

branislav_ondrus@nrsr.sk

Re.: Voľba generálneho prokurátora a zmysel politiky

Vážený pán poslanec, Piatok, 13. mája 2011

Milý Braňo,

Píšem Ti otvorený namiesto súkromného listu, pretože momentálne si poslancom NR SR a za svoje činy nesieš politickú zodpovednosť. A tak ako každý zo 150 poslancov tohto zákonodarného zboru, si zodpovedný za zvolenie Generálneho prokurátora SR. Práve táto dôležitá voľba je hlavným dôvodom tohto listu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obraciam sa práve na Teba, pretože sa osobne poznáme od čias, keď si po mojom návrate z Kanady absolvoval moje kurzy na katedre politológie UK. Viem, že štúdium politológie nie je zárukou morálnej vyspelosti, no verím, že vnímaš politiku ako poslanie či službu, a nie ako remeslo a prostriedok na získanie a zneužívanie moci - u nás takmer vždy pretavené do hrabania peňazí.

Možno sme na hodinách diskutovali o Edmundovi Burkovi a jeho slávnom liste svojim nespokojným voličom z Bristolu. Upozorňoval ich, že ho nezvolili, aby vykonával ich priania a rozkazy, ale aby ako poslanec parlamentu konal podľa vlastného úsudku v záujme celej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A možno som vám čítal v staromódnej angličtine ešte túto časť Burkovho listu voličom Bristolu z roku 1774:

Parlament nie je kongres ambasádorov s rozdielnymi a znepriatelenými pozíciami, ktoré si musia za každú cenu udržať, tak ako podriadení či advokáti proti iným podriadeným a advokátom. Naopak, parlament je funkčný zbor jedného štátu, s jedným záujmom a to o celok - kde smerodajné nie sú lokálne záujmy či lokálne predsudky , ale všeobecné dobro plynúce zo všeobecného Rácia celku. 

U nás, kde je jeden volebný obvod, zohráva funkciu „Bristolčanov" viac-menej strana. Poslanec NR SR nie je zvolený z určitého miesta či obvodu, a preto je anonymný voči konkrétnym voličom a nie je viazaný na volebný okrsok. Všetci poslanci sú plne závislí za nomináciu a úspech vo voľbách od šéfa alebo centrály strany. Poslanec NR SR nemá konkrétnych voličov, ktorým by bol zodpovedný za svoje pôsobenie v parlamente. Náš systém zaručuje a všetkým stranám to vyhovuje, že bez strany sa do parlamentu určite nik nedostane. Výhoda je, že poslanec môže ostať v úzadí, no nevýhoda, že necíti vlastný zdroj legitimity voči straníckej disciplíne, ak si chce presadiť svoj názor. Preto je pre drvivú väčšinu poslancov stranícka disciplína prvoradá a dokonca prirodzená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Navonok sa môže zdať takáto partokracia nedemokratická a pokrytecká.

Demokracia však počíta s týmto úskalím a dokáže sa brániť. Totiž, keď raz strana niekoho nominuje, zároveň riskuje. Svojím zvolením si poslanec počas volebného obdobia odvíja vlastnú legitimitu z titulu členstva v parlamente, a nie strany. Teda najskôr je poslancom NR SR a až potom straníkom. Poslanci spravidla držia stranícku líniu - veď je to základný prvok stability - no aj oni a ich stranícki šéfovia si musia byť vedomí, že je legitímne, že sa v určitom momente môžu postaviť proti svojej strane.

Samozrejme, ak sa nechá poslanec podplatiť protistranou, tak jednoducho spáchal trestný čin. Je diametrálne rozdielne, ak sa poslanec postaví proti straníckej disciplíne pretože je presvedčený, že v určitom momente koná pre verejné dobro napriek vôli strany. To je základný dôvod, prečo je neprípustný imperatívny mandát, kde by strana mohla vylúčiť poslanca z parlamentu, ak nekoná podľa jej direktív. Je to aj kľúčový dôvod, prečo za rozhodnutie v parlamente sú zodpovední jednotliví poslanci, a nie strany.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz k voľbe generálneho prokurátora. Uvediem ti dva dôvody, prečo by si ty, ale ani iný poslanec, nemal hlasovať za znovuzvolenie Dobroslava Trnku.

Prvý dôvod je jeho sedemročné pôsobenie vo funkcii GP. Resumé je triviálne očividné a charakterizuje ho absolútna nečinnosť voči prečinom politikov, štátnych úradníkov či voči politickým nominantom v rôznych štátnych fondoch a správnych radách. Ani jeden prípad defraudácie alebo sprenevery, v ktorom by mohli byť stíhaní politici, sa neriešil a nevyriešil. Ak v takýchto prípadoch prokuratúra nekoná, v demokracii nemá kto konať. Polícia koná na pokyn a súdy na podnet prokuratúry.

Jeden zo základných predpokladov právneho štátu je usvedčenie prečinu či dokázanie neviny. A tam zohráva vitálnu úlohu GP. A pravé v tomto smere Trnka dokonale zlyhal.

Braňo, mám však ešte závažnejšie druhé podozrenie, prečo znovuzvolenie Trnku neprospeje demokracii na Slovensku. Dúfam, že aspoň sčasti uznáš, že ako Generálny prokurátor SR nevyriešil, dokonca ani neotvoril jediné podozrenie z trestného činu, ktoré sa týkalo politikov, alebo do ktorého boli zainteresovaní. Pozor, politici z rôznych aj znepriatelených strán!

Na jednej strane sa vďaka Trnkovi stali politici „untouchable". Pre tých, ktorí majú maslo na hlave, je to ideálny stav. Zdá sa však, že aj niektorým nevinným politikom tento stav vyhovuje. Veď čo ak sa do niečoho namočia, alebo čo ak sa naskytne neodolateľná príležitosť a svoju rodinu zabezpečia na niekoľko pokolení.

 Avšak títo politici z rôznych strán sú „nedotknuteľní" len dovtedy kým sa ich prípad neotvorí. Ten, kto zabezpečí zaretušovanie defraudácie, môže vždy prípad otvoriť, pretože dôkazy sú zahladené len zdanlivo. Práve v tom vidím najväčšie nebezpečenstvo znovuzvolenie generálneho prokurátora, ktorý systematicky nekoná v prípadoch, v ktorých boli zaangažovaní politici. Áno, môže ich chrániť, sú „untouchable", no zároveň sa stávajú rukojemníkmi. Teda skorumpovaní politici a defraudanti v štátnej správe na slobode sú nielen zaviazaní, no vlastne sú aj zviazaní svojim chránencom.

 Braňo, apelujem na Tvoj úsudok, dôkazy, že Trnka niekoho vydiera neponúkam, pretože ich nemám. Avšak, už len potenciálna možnosť podozrenia by ťa mala odradiť, aby si zaňho zdvihol ruku, či hodil lístok.

Mohol by si argumentovať, že za zvolenie GP zodpovedá vládna väčšina. Ja vravím, že zodpovedný je každý jeden poslanec a je jedno, z ktorej strany. Povieš si, ak niektorí koaliční poslanci hlasovali za Trnku, mali na to plné právo. A ja Ti odpoviem, že máš absolútnu pravdu. Veď preto som citoval E. Burka, a preto verím v nadstraníckosť poslanca. Len dodávam, aký bol ich motív a dôvod, že sa k tomu nepriznali? Opäť odpovieš, že sa báli vylúčenia zo svojej strany a ja Ti opäť odpoviem, že do veľkej miery máš pravdu. Dokonca by som súhlasil, že niektorí poslanci koalície by si viac ako zvolenie Trnku priali rezignáciu premiérky. No mohlo v tom byť aj vydieranie. Ich maslo na hlave ostane skryté, ak zahlasujú inak ako zvyšok koalície.

Určite by si na záver mohol namietať, že som proti Trnkovi predpojatý. Proti Trnkovi osobne nič nemám. Mňa Trnka nezaujíma. Desí ma však človek, ktorý bol sedem rokov na takom kľúčovom poste a nerobil to, čo mu prikazuje Ústava SR a za čo sme ho aj ja aj Ty cez naše dane platili. Súkromne by si mi mohol dodať, že takých je veľa. A bohužiaľ, dal by som Ti za pravdu...

Braňo, Slovensko prežije, aj keď bude Trnka zvolený za GP. Rozruch okolo jeho voľby je však symptómom toho, čo je v našej spoločnosti prehnité. Určite vnímaš, ako sú rozšírené korupcia, dvojtvárnosť či spoločenský cynizmus. Nepochybne, sú to symptómy každej modernej spoločnosti. Čo je však na Slovensku a v postkomunistických krajinách výnimočné, je ich široká akceptácia, akoby to boli pevné súčasti demokracie, dokonca jej podstaty. Avšak do veľkej miery dnešné znechutenie z politiky, miera korupcie, zneužívanie politickej moci vyplývajú práve z toho, že porušenie zákona nemusí viesť k trestu a práve tam je úloha GP dôležitá, hoci nepodceňujem úlohu súdov či polície.

Priznám sa ti, že som chcel najskôr napísať otvorený list Tvojmu šéfovi, no uvedomil, že by to bolo zbytočné. Jednak je to typ človeka, ktorý je presvedčený, že sa nikdy nemýli, o sebe nepochybuje a termín „kritická sebareflexia" je mu cudzí. Nakoniec, aj preto je úspešný. Zároveň mu dokonale vyhovuje poloha, v ktorej je „untouchable". 

Ty si v inej pozícii. Chcem veriť, že si vstúpil do politiky nielen pre svoju kariéru - a to je úplne legitímny dôvod mladého ambiciózneho človeka - ale aj kvôli tomu, čo Ťa ako publicistu štvalo, o čom si vehementne písal a čo predpokladám, že by si chcel aspoň sčasti napraviť.

Rozmýšľal som preto, prečo sa ako ľavicový intelektuál držíš straníckej línie a prečo si pravdepodobne hlasoval za zvolenie Dobroslava Trnku, keď ho možno ani príliš nepoznáš? 

Je pravda, že si dosiahol skvelú kariéru. Bol si úspešný moderátor, publicista a teraz politik, ktorého si populárny šéf vybral najskôr ako šéfa tlačového oddelenia a potom ako kolegu politika. A možno Ty si sa dostal do veľkej politiky malého Slovenska len tak náhodou, hoci ambíciu si vždy mal. Slovo dalo slovo, prišla ponuka vo vhodnú chvíľu a už si v tom.

A možno si si všimol, že ak v akejkoľvek strane chceš byť čestný a zásadový, za chrbtom si o tebe ťukajú do čela, že si šiši a tak si si povedal, že „keď chceš s vlkmi byť, musíš s nimi vyť". A nemám na mysli len stranu, ktorej si členom.

Nakoniec, ako iste vidíš, politika u nás, ale aj inde v Európe či vo svete sa hmýri politikmi, ktorí si robia zo svojej pozície živnosť. A to je ešte ten menej škodný prípad. Sú takí, ktorí kvôli moci a peniazom zneužívajú svoj post a škodia tak celej spoločnosti.

Tak aký zmysel vlastne dáva vstupovať do politiky? Po rokoch, čo ju študujem a pozorujem, stále cítim určitú bázeň k tým, ktorí sa na politiku dajú. A neodradí ma ani to, že takmer pravidelne ma politik sklame, že mnohí vstupujú na politickú dráhu len preto, že sa nehodia na nič iné. Existujú však jedinci, žijúci dávno pred nami, ale aj dnes, ktorí tejto profesii robia dobré meno a z politiky tvoria najfascinujúcejší aspekt každej doby.

Nie je dôvod, keď si sa už sa na politiku dal, aby si neašpiroval na pozíciu štátnika. Napokon mala by to byť ašpirácia každého politika, hoci dosahuje sa to len veľmi ťažko. Bez tejto snahy, politik sa nanajvýš vyžíva v moci alebo si polepší finančne, no spoločnosti prospeje minimálne.

Braňo, na konci svojej dúfajme dlhej politickej kariéry nebudeš svoj účet písať mne. Ja som obyčajný, omylný, trocha naivný občan. Ty si sa stal politikom a platia pre Teba iné kritéria.

Budeš sa konfrontovať so svojím svedomím (hoci to sa vo víre moci dokáže otupiť) a pred históriou (tá sa však dá spätne zrelativizovať a budúci historici nemusia pochopiť okolnosti). Budeš však hlavne musieť, milý Braňo, vysvetľovať svojim deťom, ktoré raz dorastú, ako si prispel k tomu marazmu, do ktorého vyrástli. Resp. ako si sa pričinil, že Slovensko sa stala slušnejšia spoločnosť, ako bola v minulosti a stabilnejšia ako tie v jej okolí.

S úctou,

Samo Abrahám, PhD

Rektor BISLA a Šéfredaktor časopisu Kritika & Kontext

Keďže nejde o pôvodný text, mohol byť uverejnený len na súkromnom blogu. Ak chcete, aby si ho prečítalo viac ľudí podporte ho svojím hlasom na vybrali.sme.sk. LIKE je OK, no nestačí... :-)

Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  235
  •  | 
  • Páči sa:  1 260x

Som pedagóg, manažér a teológ mimo cirkevnej služby. Aktívny občan. Od roku 1995 som aktivny ako učiteľ ZŠ, SŠ či VŠ a manažér vo svete formálneho aj neformálneho vzdelávania, NGO a podnikania. Od roku 1995 do roku 2003 som pôsobil v pastoračnej službe na Slovensku aj v zahraničí ako rímskokatolícky kňaz. Mám dve krásne a zdravé dcéry a jednu manželku. Som zakladajúcim členom PS a odborníkom pre vzdelávanie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťTodayWEEKTheology TodayMK WeeklyScripturesListáreňNechceme sa prizeraťOral HistoryZo školských lavícEpigramiáda

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu