Good news alebo dobrá zvesť

Autor: Miroslav Kocúr | 12.5.2008 o 7:30 | Karma článku: 4,53 | Prečítané:  2025x

Včera večer mi náladu vylepšila táto správa. Dobrá správa. Svätodušná nedeľa nemohla skončiť lepšie. Tam kde sa črtá náznak zhody a porozumenia, napriek tomu, že všetci hovoria rôznymi jazykmi, tam sa rodí niečo nové. Dlhé roky mlčania sa môžu stať minulosťou. Tam, kde prestanú mlčať tí, ktorí majú k veci najviac čo povedať, tam sa môže z babylonského virvaru rodiť nové chápanie plurality. Niektorí moji priatelia poznajú moje "pracovné" príslovie: Ja na zázraky neverím, ja s nimi počítam.

Western WallWestern Wallarchiv

Bratislavský arcibiskup jednoznačne odsudzuje porušovanie ľudských práv

Bratislava 10. mája (TASR) - Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský jednoznačne odsudzuje porušovanie ľudských práv ktoroukoľvek osobou alebo režimom. Zároveň vo svojom stanovisku k otvorenému listu Občianskej iniciatívy Nechceme sa prizerať, ktoré dnes poskytol TASR, vyjadril svoju solidaritu obetiam holokaustu.

Pripomenul, že sa nezúčastnil na zádušnej omši arcibiskupa Jána Sokola za prezidenta vojnového slovenského štátu Jozefa Tisa, ktorá sa konala 18. apríla 2008 v bratislavskom kostole Blumentál.

Občianska iniciatíva túto omšu odsúdila. Taktiež plánovala obom arcibiskupom poslať otvorený list. Na Arcibiskupský úrad v Bratislave bol doručený 9. mája.

Iniciatíva vznikla 20. apríla 2008 a vyjadruje primárne solidaritu s obeťami holokaustu. Nie sú jej ľahostajné ani ostatné obete totalitného režimu vojnovej Slovenskej republiky v rokoch 1939-45.

 

Zo strany pána arcibiskupa J.E. ICDr. Stanislava Zvolenského zaznel podľa správy TASR prejav solidarity voči obetiam holokaustu. Predpokladáme, že pán arcibiskup pripravuje aj písomnú odpoveď na otvorený list OI Nechceme sa prizerať.

Po jej obdržaní s ňou bude zoznámená primeraným spôsobom  aj verejnosť. Vnimam tento krok ako nádejný krok správnym smerom k  odtabuizovaniu diskusie na túto tému a k otvorenému prístupu voči všetkým, ktorí do politického a spoločenského diskurzu vnášajú vedome či nevedome, otvorene alebo skryte neznášanlivosť, extrémizmus a ich rôzne podoby, ktoré nás vyrušujú a znepokojujú.
Našu iniciatívu podporilo do dnešného dňa okrem prvých 20 signatárov už 625 občanov. Budeme radi, keď nás podporia ďalší.  Môžete to spraviť prostredníctvom tohoto elektronického formulára aj vy.
Iniciatíva bude pokračovať zbieraním podporných stanovísk do 9. septembra 2008. Následne bude vyhodnotená a bude pokračovať ďalšími krokmi.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Zoznam káuz sa prepáčiť nedá a my nezabudneme, znelo na námestiach

Druhé výročie vraždy Jána a Martiny si pripomínali tisíce ľudí.

Pozrite si čiernobiele fotky zo zhromaždení v Bratislave

Na pódiu sa rozrečnili herci aj predstavitelia cirkví.

Komentár Zuzany Kepplovej

Dva roky po vražde: Kuciak je príbeh väčší ako Slovensko

Vraždy z Mače boli domáce násilie, o ktorom sa patrilo hovoriť.


Už ste čítali?