reklama

Cirkev a štát - mama a otec. A čo deti?

Preambula ústavy SR spomína cyrilometodské dedičstvo ako jeden z pilierov novodobej slovenskej štátnosti. Keď solúnski bratia svojím prekladom Biblie do staroslovienčiny vstúpili do stredoeurópskeho priestoru položili tak základy slovanskej kultúry a vzdelanosti. Kresťanstvo tu už jestvovalo. Solúnski bratia mu však umožnili vyjadrovať sa aj písmom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (34)
Omámení incenzom?
Omámení incenzom? (zdroj: Tibor Javor)

Duchovná kultúra

Práve toto písmo sa stalo prostriedkom kultúrnej tvorivosti a emancipácie, ktoré umožnilo rozvoj východnej tradície kresťanstva. Teologická ambícia ponúknuť preklad Biblie v zrozumiteľnej reči sa tak premietla aj do vzniku nového kultúrneho prostredia. Modlitby a spevy mali Slovienom zaznieť v ich rodnej reči. Preto sa tradícia duchovných elít spája s týmto dedičstvom bratov zo Solúne. Duchovná kultúra je bez kultúry nemožná. Jej nositelia preto majú právo na privilegované miesto v dejinách i spoločenskom vedomí. Nové časy a nové výzvy prinášajú so sebou aj očakávania, že súčasnosť bude podobne interpretovaná aj predstaviteľmi duchovných elít. V znamení tejto kontinuity sa kresťanstvo domáha ústami svojich úradných predstaviteľov uznania kreditu a prestíže.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tradícía duchovných elít na Slovensku

Môžeme konštatovať, že slovenské duchovné elity sa od roku 1989 pokúšajú so striedavými úspechmi nadviazať na historické dedičstvo Cyrila a Metoda, Palkoviča, Fándlyho či Hollého, Bernoláka, Moyzesa, Kuzmányho, Baniča, Hlinku, Rázusa, Jurigu či Gojdiča. Mytologizácia niektorých postáv národných dejín ako keby bránila kritickému rozlišovaniu. Preto nechýbajú ani snahy priradiť nie celkom primerane do dvorany slávy aj mená ako Tiso či Vojtaššák. V znamení magickej kontinuity chýba odvaha vidieť aj u tých, od ktorých sa očakávala múdrosť a nadhľad ich historické nedostatky, zlyhania a omyly. V súčasnosti sa tento problém vynára v súvislosti aj s úlohou niektorých vysokých predstaviteľov cirkví počas komunizmu. Najviac boli v tejto súvislosti medializované fakty ohľadom miery a formy spolupráce pána arcibiskupa Jána Sokola či generálneho biskupa Júliusa Fila. Obidva príbehy vysokých predstaviteľov historicky najdôležitejších kresťanských spoločenstiev na Slovensku ostali nedorozprávané. Úcta k duchovenstvu je na Slovensku ešte stále vyššou hodnotou ako úcta k pravde.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako je tomu dnes

V znamení kontinuity sa preto odohráva aj formovanie nových duchovných elít. Cirkvi vnímajú svoj svet ako autonómny a len s nedôverou vnímajú záujem médií o minulosť a prítomnosť svojho topmanažmentu. Zjednodušujú tieto snahy démonizáciou médií. Nevnímajú, že aj ľudia v médiách sú často členmi cirkví a neraz aj aktívni kresťania. Nová generácia sa preto od svojich predchodcov výrazne nedištancuje. Aspoň nie v tomto smere. Nástup novej generácie biskupov v Nitre, Trnave, Rožňave, Komárne či Košiciach ostáva nepovšimnutý. Nie je to pre nezáujem médií. Je to skôr preto, že noví hierarchovia nič nové neprinášajú. Najvýraznejšie spoločnosť snáď vnímala zmeny na pozícii predsedu Konferencie biskupov Slovenska, kde sa po rozpade Česko-Slovenska vystriedali biskupi Mons. Rudolf Baláž a ThDr. František Tondra. Na pozícii hovorcu pomerne dlho vystupoval Marián Gavenda. Na čele Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania prebehla výmena generálneho biskupa. Miloš Klátik ako nástupca Júliusa Fila do spoločenského diskurzu veľa nového zatiaľ nepriniesol. Menšie cirkevné spoločenstvá ostávajú v mediálnom tieni rímskokatolíckej cirkvi a mená ich predstaviteľov verejnému diskurzu veľa nehovoria.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teologická reflexia ako súčasť spoločenského dialógu

Teologické vzdelávanie po rokoch oživenia zápasí so stagnáciou. Záujemcov o štúdium teológie je výrazne menej ako v nedávnej minulosti. Teológia ako veda ostáva v akademickom diskurze hlboko v poli nezáujmu. Interdisciplinarita, ktorá by pri spoločensko-etických diskusiách bola prirodzeným priestorom pre vstup teologicky a civilizačne zdatných odborníkov je ešte stále len hudbou budúcnosti.

Náznakom slobodného a dialogického teologického myslenia boli nastavené spoľahlivé cenzorské hranice. Odliv teologických mozgov do zahraničia či do dobrovoľného vnútorného exilu registrujú len tí informovanejší. Vrcholom teologickej reflexie na Slovensku tak ostávajú pastierske listy oplývajúce moralizujúcimi prázdnymi pózami a direktívami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Komunikácia cirkví so spoločnosťou sa obmedzuje na izolované vnútrocirkevné témy. V prípadoch civilizačne náročných tém akými sú eutanázia, interrupcia, ekológia, nacionalizmus či sociálna otázka sa javia vyjadrenia duchovných elít ako nedostatočné, málo dialogické a často vyslovene defenzívne. Moralizovanie sa stretáva s nedôverou a v niektorých prípadoch sa hierarchia stretla na strane angažovaných kresťanov už aj s otvorenou kritikou a polemikou (časopis . týždeň dialóg Palko - Korec).

Noví ľudia, nové témy?

Pri úlohe, ktorú kresťanstvu na Slovensku pripisuje preambula ústavy a opakovane a frázovite aj cirkevný manažment veľkých cirkví to určite nie sú zanedbateľné nedostatky. Skvelé príklady ľudí bratislavského saleziána Antona Srholca či farára zo Žakoviec Mariána Kuffu sú výnimkami potvrdzujúcimi pravidlo. Inkulturácia slovenského priestoru očakáva času primerané postoje prepájajúce občiansku a duchovnú angažovanosť s intelektuálnou poctivosťou a otvorenosťou duchovných elít. Slováci radi čítajú knihy českého katolíckeho kňaza a intelektuála Tomáša Halíka. Je to však na konštruktívny príspevok k spoločenskému diskurzu málo. Práve jemu sa darí atraktívne i keď pre cirkev často polemicky diskutovať s moderným človekom a prinášať do spoločnosti kresťanský pohľad na aktuálne témy. Podobného autora slovenské duchovné elity zatiaľ nemajú. Zdá sa, že nová generácia, ktorá sa snáď postupne dostane aj v cirkvách k slovu to nebude mať jednoduché. Zatiaľ však tomu, že by sa dostávali k slovu aj noví ľudia, nič nenasvedčuje. Niektoré zmeny v cirkvi prebiehajú storočia a modernej spoločnosti takéto tempo sebareflexie už dnes určite nestačí. Dovetok  Spôsob akým sa predstavitelia cirkví prihlásili k lojalite voči predstaviteľom tohto štátu 24. 1. 2008 na novoročnej recepcii na úrade vlády je poľutovaniahodný. Verejnosť - nielen "veriaca" - by si mala zapamätať, kto tomutu kroku asistoval. Bude zaujímavé sledovať ako sa z tohto čudného rodičovského objatia občianska spoločnosť na Slovensku dostane. A kedy. Prečo, sa to stalo, je snáď každému jasné. Myslím si, že v nemom úžase ostali okrem sympatizantov všetkých druhov inakostí aj úprimní veriaci, ktorí si pripomenú 25. marca 2008 20 rokov pamätnej sviečkovej manifestácie. Vtedy sa veriaci - väčšinou rímskokatolícki - modlili aj za obsadenie uprázdnených biskupských stolcov. Štátni páni želajúci si pokoj na zemi na nich poslali vodné delá. Dnes by nám tie prázdne biskupské stolce asi až tak nevadili. Na slovenskú zem sa v mene porozumenia a stability vracia pokoj. Pokoj na zemi. Po latinsky: Pacem in Terris. Zem ostáva bez soli. Sapienti sat.

 Aktualizované 25. 1. 2008, pôvodný článok Duchovné elity písaný pre euroDOMINO 3/2008.
Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  235
  •  | 
  • Páči sa:  1 260x

Som pedagóg, manažér a teológ mimo cirkevnej služby. Aktívny občan. Od roku 1995 som aktivny ako učiteľ ZŠ, SŠ či VŠ a manažér vo svete formálneho aj neformálneho vzdelávania, NGO a podnikania. Od roku 1995 do roku 2003 som pôsobil v pastoračnej službe na Slovensku aj v zahraničí ako rímskokatolícky kňaz. Mám dve krásne a zdravé dcéry a jednu manželku. Som zakladajúcim členom PS a odborníkom pre vzdelávanie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťTodayWEEKTheology TodayMK WeeklyScripturesListáreňNechceme sa prizeraťOral HistoryZo školských lavícEpigramiáda

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu