Novoročná reflexia alebo zmierenie s nezmieriteľným

Autor: Miroslav Kocúr | 9.1.2008 o 18:30 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1892x

Dobro a zlo. Večné témy a schémy uvažovania. Ich personifikácia vedie k vydeľovaniu mravného konania mimo jednotlivca z jeho vnútra a k postupnému zbavovaniu sa zodpovednosti. V mravnej oblasti ostáva človek v napätí voľby, ktoré sa ukáže v jeho postoji a životnej praxi. Kým si je človek svojej etickej voľby vedomý, reflektuje a vníma svoju slobodu. Platí to v osobnej rovine a presahuje to i do roviny spoločenskej. Spoločenské vedomie nie je len jednoduchou sumou individuálnej reflexie. Určite je však priestorom, ktoré jeho formovanie katalyzuje alebo inhibuje. 

The SpyThe SpyTibor Javor

 

Mravnosť je mravnosťou dovtedy kým je motivovaná sama sebou. Dobrota je odmenou sama sebe. Dobrota nemotivuje pre svoju odmenu, dobrota je sama o sebe hodnotou. „Dobrí" jednoducho nie sme preto lebo sa to vypláca. To si všimla už antika. Pragmatici vedia kedy sa im nevyplatí byť dobrý. Podľa toho sa aj správajú. Oportúnne - podľa príležitosti. Kam vietor, tam plášť.

Človek je človekom, kým sa prejavuje i cez zdanlivo protirečivé postoje. Výbušnosť a pravdivosť. Čestnosť a sebavedomie. Inteligencia a konsenzuálnosť. Energia v nich skrytá i schopnosť človeka reflektovať svoje postoje spoločne vytvárajú priestor rastu. Keď sa energia uvoľní deštruktívnym spôsobom môže sa z výbušnosti vyvinúť agresivita, z pravdivosti netaktnosť, z čestnosti naivita, zo sebavedomia pýcha, z inteligencie vypočítavosť, z konsenzuálnosti dvojtvárnosť. Možnosť dobra a zla sa tak začínajú v človeku v napätí popierať a niekto z domu jeho vnútra nakoniec môže byť aj vysťahovaný.

Rozhodujúca je motivácia. Tak ako je čnosť odmenou samou o sebe, v duchu podobného princípu okamžitá výhoda v žiadnom prípade neospravedlní neetický postoj. Popretie dobra v praktickom živote vždy predchádza jeho konceptuálne a vôľové odmietnutie. Omyl je tiež možný. Ani ten však nespraví z neetického postoja postoj etický.

Kým v človeku teda môžu pokojne bývať všetky jeho vlastnosti a dispozície, je všetko v poriadku. So sklonom k subjektivizmu má človek tendenciu vydeliť zo svojho vnútra aj také vrstvy svojej osobnosti, ktoré môžu byť chvíľkovo na príťaž. Keď ich potom neskôr potrebuje, už nemá s čím pracovať. Zmieriť naše vnútro a pracovať v ňom so všetkým čo máme a čo sme, je nepochybne zložitejšie. Vyhneme sa však nebezpečenstvu, že sa zbavíme niečoho, za čím nám bude raz nenávratne ľúto. Vyhneme sa nebezpečenstvu praktického etického čiernobieleho dualizmu.

To čo je v nás, to v nás ostane. Osobné dejiny majú svoje plusy aj mínusy. Pracujeme s tým, čo sme zažili a prežili. Bez ohľadu na to, či sa nám to vydarilo alebo nie, vieme sa k svojej minulosti postaviť. Môžeme ju samozrejme aj poprieť. Nezbavíme sa navždy síce všetkého zlého, no neodíde od nás nepredvídateľne ani dobro. A bude dobre, keď ich budeme v sebe nosiť nie ako princípy, ale ako možnosť voľby a etického postoja. Nie ako niečo, čo nás determinuje ale ako niečo imanentné, čo skutočne dlhodobo má i pragmatický zmysel.

Vedie to totiž k pravdivému pohľadu na nás samých. Romano Guardini práve tento postoj nazýval pokorou. Naučíme sa nevydeľovať sa od iných s pocitom etickej menejcennosti či nadradenosti. Skôr s reálnym pohľadom na seba spoznáme hranicu dobra a zla v nás samých. A tá hranica je veľmi jemná. Niekedy ide skutočne len o motiváciu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pracujúcich na Slovensku chráni zákon viac než v USA. Aj tak im to nepomôže

Aj optimistický scenár je o náraste nezamestnanosti.

Archívny článok

Čierna smrť priviedla človeka na pokraj skazy

Keď niekto v stredoveku ochorel na mor, zomieral v bolestiach a osamote.


Už ste čítali?