reklama

Možno vyriešia utečeneckú krízu

Pozitívne myslenie a idealizmus je výsadou mladých ľudí. Pre tých dospelejších pohľad na svet okolo nás ponúka veľa dôvodov byť opatrným a do ničoho sa priveľmi nehrnúť. No je tu aj priestro pre Ricoeurovskú druhú naivitu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Môžete sa opýtať ako sa to robí. Druhá naivita sa v zjednodušenej perspektíve pozerá na svet s ideálmi ale aj s vedomím, že voči ideálom je tu v našom svete stále veľa síl, ktoré pôsobia v protismere. Tie nás nesmú znechutiť.

Pozitívna energia sa má potenciál spájať s inými ložiskami tejto energie. Mňa osobne neteší rozprava o ostrovoch pozitívnej deviácie. Prečo nie aj trochu súvislého kontinentu? Venujem sa posledné mesiace dosť intenzívne projektu vyhľadávania a podpory mladých talentovaných ľudí. Na a tu je môj poloosobný a polopracovný update.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tu som roky písal svoje blogy, aby moji priatelia vedeli čo robím. Bol som lenivý každému odznovu rozprávať čo si myslím o tom, o čom si niečo myslím. A vždy to bolo tak trochu aj verejné. Nesmelo sme z LEAFu oslovili aj médiá. Okrem denníka SME a časopisu .týždeň sa veľká spolupráca nerodí. Tieto dve médiá budú možno mediálnymi partnermi (ak tomu rozumiete, vysvetlite mi, čo to znamená...). Nuž je to málo bulvárne. Včera mi volali z dvoch médií, že znovu bol zvolený Zvolenský ale o tomto nenapíšu... Tak píšem ja. Trochu dlho, trochu nešikovne ale od srdca... Áno aj ja mám srdce.

Obrázok blogu

Preto keď som sa pustil do projektu hľadania MAKOVÍC bolo to aj o tom. Je tu okolo nás po čase recesie a krízy v medzinárodnom, ekonomickom či európskeom priestore veľmi veľa negatívnej energie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Niektoré veci sa naozaj neriešia. Akoby bol verejný priestor obsadený ľuďmi, ktorí nepreberú zodpovednosť za to, čo ich konanie či nekonanie spôsobuje.

Cesta pozitívneho pôsobenia na spoločnosť cez príbehy plné energie a sily zmeniť svet či Slovensko sa zdala zmysluplná. Mak je tak nepatrné semienko, no v makovníku sa ich množstvo snúbi do obľúbenej chuti. Majú ho radi aj naše dcéry Lea a Heidi. Samé pozitívne konotácie. Na Slovensku určite. 

 

Makať ako MAK?

Robert Mak
Robert Mak 

Nie to nie je o futbale, ale aj tento agilný slovenský reprezentant vzbudzuje pozitivnú konotáciu. Volá sa Robert Mak... Slovenská frazeológia umožňuje hovoriť o detských makoviciach či o makoviciach mladých študetntiek a študentov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A preto sa skupina ľudí okolo n.o. LEAF venuje písaniu príbehov mladých ľudí, ktorí budú stvárňovať našu budúcnosť. A siať dobro a dobré veci okolo seba ako mak. Lídrov do pekného počasia je veľa. Mať odvahu, zvlášť morálnu odvahu postaviť sa za dobré riešenie a strhnúť svojím príkladom aj iných to je už o niečom inom.

A tak sme sa rozhodli hľadať tak ako hokejoví a futbaloví skauti hľadajú talenty a vyvážajú ich do sveta. My ich však nechceme vyvážať my ich chceme nájsť a ukázať im, že má zmysel ostať a meniť ostrovy pozitívnej deviácie a myslenia na väčšie kusy zeme alebo aspoň tie ostrovy, ktoré tu sú poprepájať spoľahlivými mostami. Ako zrnká maku. Podpora bude šitá na mieru. Niekto bude potrebovať nové laboratórium, niekto nutne musí cestovať do technologického parku, niekto bude potrebovať odborného konzultanta či mentora.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podpora, ktorá prichádza v pravý čas

A či to robí LEAF dobre a či táto ambícia má zmysel? Napríklad Vanda hovorí o programoch LEAF: "Študentovi, to dá pocit, že to čo robí, má cenu a motivuje ho to, ísť ďalej." Pre Jozefa je ocenenie LEAF Award niečím, čo má širší kontext aj ambíciu: ,,Myslím si, že ocenenie Leaf je inkubátorom pre mladých ľudí, ktorým sa všetko začína. Ocenenie môže podporiť tých, ktorí niečo urobili a pomôže im pracovať ďalej.

Jakub: LEAF AWARD verejne uzná človeka, poskytne mu peniaze a tiež kontakty. Je to veľmi dobré a produktívne ocenenie
Jakub: LEAF AWARD verejne uzná človeka, poskytne mu peniaze a tiež kontakty. Je to veľmi dobré a produktívne ocenenie 

Ďalší študent, Jakub hovorí: "Moja skúsenosť a tiež skúsenosti z okolia hovoria, že pri profesionálnej činnosti, sú vždy problémy s financovaním. Tieto problémy sa Leaf touto cenou snaží eliminovať, tým, že verejne uzná človeka, poskytne mu peniaze a tiež kontakty. Je to veľmi dobré a produktívne ocenenie."

Aktívna práca s jednotlivcami je to, čo športovým akadémiám pomáha pomerne presne identifikovať taleny a rozvíjať ich. Prečo nerobiť to isté aj v oblasti podpory mladých ľudí, ktorí majú potenciál, ale ten môže vyprchať.

Majú okolo seba možno rodičov, ktorí si sami neveria a preto oberajú o veľké sny svojou dezilúziou svoje deti, znechutí ich verejný život a chcú si postaviť preto len svet pre seba, alebo sa dostanú práve v nesprávny čas do nesprávnej partie a...

Ľuboš bol v lete v MIT v Bostone na sústredení, kde sa slovenský študent len tak nedostane a vidí, že priestor pre iniciatívu je oveľa väčší než ponúka Slovensko. Hovorí o LEAF AWARD: "Je to šanca objaviť ľudí s potenciálom, ktorý ho ešte nemajú úplne rozvinutý." Natália vníma aj to, že žijeme v kultúre, ktorá je málo zameraná na podporný prístup: "Netreba podceňovať mladých ľudí. Mladí ľudia sa rýchlo formujú a preto je dôležité,aby sme im dali pozornosť a mentorov, a aby sme ich ocenili."

Ako motivovať?

"Mladých ľudí by som sa spýtala, čo by sa stalo v ich živote, ak by vypli telku. Ukázala by som možnosti, ktoré existujú alebo organizácie, ktoré podporujú mladých ľudí a namotivovala by som ich k tomu, čo by oni mohli sami dosiahnu," hovorí Natália a Ľuboš ju dopĺňa: Začať treba tak, že človek musí objaviť to, čo ho baví. Aj ja som tak začal, mal som nápad, o ktorom som sa s ostatnými rozprával, a potom sme sa do toho spolu s ostatnými pustili.

Jozef si myslí, že v prvom rade by mala mladým pomáfať škola. "Každý by si mal nájsť človeka, ktorý by ho podporoval. Mnohým študentom, len treba ukázať, že aké sú možnosti, oni si to potom vymakajú sami." Ak nie je možné podporiť všetkých podporme aspoň tých, ktorých vieme nájsť a sme presvedčení, čo to má veľký potenciál.

Keby som toto, čo teraz píšem písal ako marketingový pracovník veľmi by som sa do toho nehrnul. 

Makovice, ktoré nič nezlomí...
Makovice, ktoré nič nezlomí... 

 Sú tu rôzne témy, ktoré zvyšujú čítanosť a dostávajú sa na titulky. Dostať do novín či do nejakého seriózneho média MAKOVICE nie je jednoduché. Čo je to LEAF? Prečo to robia? Je tam málo násilia, krvi, bulváru. Je v tom so svojou záštitou zamotaný ešte aj prezident SR Andrej Kiska a ten... 

Keď som sa preto rozprával s Jakubom aj Ľubom ako sa pokúsiť o niečo ako kampaň ostali sme skromní. Malé príbehy prinesú svoju zápletku až časom, nie hneď. LEAF je podľa donorov projektom na 100 rokov nie na jedno volebné obdobie. A tak nás to trochu upokojuje v našej práci. Ľuboš hovorí: "Ja mám Leaf veľmi rád, veľmi mi pomohol v osobnostom rozvoji, otvoril mi oči a ukázal mi kde sa smerovať v práci a ľudsky. S pomocou Leaf som sa zúčastnil aj MITX global entrepreneurship Bootcamp, ktorý bol zameraný na zakladanie globálneho inovatívneho start-up. Pre mňa to bol jeden z najlepších týždňoch môjho života. Vďaka tejto skúsenosti sa môj život sa otočil o 180%. Tam som zistil, že chcem študovať niečo iné, ako pôvodne som chcel študovať." 

Ďalej pokračuje o programoch, ktorých sa s Leafom už zúčastnil: "Bez Leaf Summer leadership campu by nebolo nič, čo bolo potom. Bol to spúštač, za ktorý som veľmi rád. Táto skúsenosť mi rozvinula myšlienky. Tiež súhlasím s Chela (charakternosť, excelentnosť, podnikavé líderstvo a občanska angažovnosť - pozn. blogera :-) hodnotami, lebo veľmi dobre vystihujú lídra zajrajška, ktorý sa má vrátiť na Slovensko a pohnúť to ďalej. Potrebujeme sa držať stáleho základného rámca a tieto hodnoty sú najefektívnejším prístupom k veci".

Sympatické príbehy však naberajú úplne iný rozme keď sa s ľuďmi okolo LEAF stretnete a zistíte, že ak Jozef hovorí: "Myslím, že ma to naučilo myslieť inak. Teraz sa snažím veci, o ktorých premýšľam aj viac štrukturovať. Na programe sa mi najviac páčili diskusie, ktoré som mal s mentorom", tak je to skutočne tak

Nemajú slovenské vzory, no chcú sa vrátiť. Vrátia sa?

Vanda: Vidím, aké možnosti máme ako študenti a zároveň vnímam veľa vecí, ktoré sa dajú zlepšiť. Preto mám v sebe potrebu sa zlepšovať.
Vanda: Vidím, aké možnosti máme ako študenti a zároveň vnímam veľa vecí, ktoré sa dajú zlepšiť. Preto mám v sebe potrebu sa zlepšovať. 

Vanda: Riadim sa rôznymi citátmi, čo môže vyznieť trocha ako klišé. Vo všeobecnosti snažím sa byť ale lepšia, ako včera. Vidím, aké možnosti máme ako študenti a zároveň vnímam veľa vecí, ktoré sa dajú zlepšiť. Preto mám v sebe potrebu sa zlepšovať.

Jozef Mojím veľkým vzorom je Nikola Tesla. Prečítal som si o ňom nejaké knihy, a čo sa mi na ňom veľmi páči, že veľa robil, aj keď nevedel svoje nápady predať. Snažím sa nájsť ľudí, ktorí sú v niečom super a naučiť sa od nich najviac.

NatáliaNajviac mi pomohol otec, účasť v programe Leaf a získané pracovné skúsenosti.

Ľuboš: Zaujíma ma politológiu, filozofia, ekonómia a právoChcem získať vzdelanie na svetovej úrovni a byť najlepší v obore, ktorý si vyberiem, a preto chcem ísť študovať na dobrú školu do zahraničia. Keď doštudujem, chcem vidieť ako to tiež vyzerá inde. Potom sa chcem vrátiť na Slovensko alebo do tohto regiónu a priniesť profesionálnejší pohľad. Tým, že človek bude mať viac skúseností, môže aj lepšie prispieť.

JakubChcel by som vyštudovať školu v zahraničí, venovať sa robotike a technológiam. Chcem založiť v zahraničí spoločnosť. Potom by som sa vrátil späť, na miesto, kde som sa narodil, kde všetko poznám, mám tu rodinu a kamarátov.

Na čom momentálne pracujú

Natália: Teraz spolupracujem na vydaní knihy, ktorá ukazuje príbehy detí jednej z najchudobnejšej časti Juhoafrickej republiky. Príbehy píšu samotné deti a výťažok z predaja pôjde lokálnej organizácii, ktorá zabezpečuje jedlo a ich základné potreby.
Natália: Teraz spolupracujem na vydaní knihy, ktorá ukazuje príbehy detí jednej z najchudobnejšej časti Juhoafrickej republiky. Príbehy píšu samotné deti a výťažok z predaja pôjde lokálnej organizácii, ktorá zabezpečuje jedlo a ich základné potreby. 

Natália: Vďaka organizácii Leaf som sa dostala na letný program African Leadership Academy. Teraz spolupracujem na vydaní knihy, ktorá ukazuje príbehy detí jednej z najchudobnejšej časti Juhoafrickej republiky. Príbehy píšu samotné deti a výťažok z predaja pôjde lokálnej organizácii, ktorá zabezpečuje jedlo a ich základné potreby.

Vanda: Mám za sebou spoluorganizovanie TEDx v Žiline. S kamarátmi v Martine alebo v Žiline chceme vytvoriť centrum, kde by sme organizovali malé eventy a projekty. Ľudia, ktorí by mali záujem, by sa mohli zapojiť a spolu rozvíjať okolie.

Jozef: Jedna je aplikácia na riešenie zemetrasení, na základe ktorej bude možné 30-40 sek. pred zemetrasením zistiť, že bude zemetrasenie. Ďalej pracujem na turistickej mapke Bratislavy.
Jozef: Jedna je aplikácia na riešenie zemetrasení, na základe ktorej bude možné 30-40 sek. pred zemetrasením zistiť, že bude zemetrasenie. Ďalej pracujem na turistickej mapke Bratislavy. 

Jozef : Sú to tri mobilné aplikácie. Jedna je aplikácia na riešenie zemetrasení, na základe ktorej bude možné 30-40 sek. pred zemetrasením zistiť, že bude zemetrasenie. Ďalej pracujem na turistickej mapke Bratislavy. Sú mapy turistické a mapy, ktoré hovoria o rôznych eventov. Toto chcem spojiť a urobiť mesto ako mapu. Tretia je aplikácie pre reštaurácie, ktorá umožní predtým ako prídete do reštaurácie, si jedlo objednať a platiť cez telefón. Týmto sa zmení interakcia s čašníkmi.

Koho by si ty nominovala na cenu Leaf Award?

Vanda: Poznám niekoľkých šikovných ľudí, medziiným aj kamarátku, ktorá má 15 rokov a spolu s nami organizuje TEDx. Robí toho naozaj veľa. Je dobrý človek, je skromná a to čo robí, robí entuziasticky. To treba oceniť.

Koho by ste nominovali vy? Tu sú on line formuláre. Neváhajte, možno práve vy zachránite svet, keď nás upozorníte na MAKOVICU, ktorá sa nezlomí, je namakaná, inšpiruje iných a je naklonená pomáhať. Ak poznáte vo svojom okolí takýchto mladých ľudí, alebo zázračné deti, ktoré majú dobré srdce, chytrú hlavu, inšpirujú iných a angažujú sa aj za lepší svet, sem s nimi.

Možno práve jedna z tých MAKOVÍC, ktoré spolu nájdeme pomôže vyriešiť utečenckú krízu, rómsky problém alebo neriešiteľné konflikty. Možno je to niekto z vášho domu, z vašej školy, z vášho klubu či krúžku...

A možno vám taká makovica rastie doma.

Obrázok blogu
Miroslav Kocúr

Miroslav Kocúr

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  235
  •  | 
  • Páči sa:  1 260x

Som pedagóg, manažér a teológ mimo cirkevnej služby. Aktívny občan. Od roku 1995 som aktivny ako učiteľ ZŠ, SŠ či VŠ a manažér vo svete formálneho aj neformálneho vzdelávania, NGO a podnikania. Od roku 1995 do roku 2003 som pôsobil v pastoračnej službe na Slovensku aj v zahraničí ako rímskokatolícky kňaz. Mám dve krásne a zdravé dcéry a jednu manželku. Som zakladajúcim členom PS a odborníkom pre vzdelávanie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosťTodayWEEKTheology TodayMK WeeklyScripturesListáreňNechceme sa prizeraťOral HistoryZo školských lavícEpigramiáda

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

296 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu