Ako pri sčítaní vyznať aj nevyznať svoju vieru?

Autor: Miroslav Kocúr | 3.5.2011 o 11:30 (upravené 8.5.2011 o 23:17) | Karma článku: 13.18 | Prečítané  5777-krát

O tom, ako sčítanie ľudu bude vyznaním osobnej viery a presvedčenia písali nedávno slovenskí biskupi svoj pastiersky list. Niektorých tento list rozplakal, iných iritoval, mnohých naštval. Aký mám na tento fenomén názor a aké sú moje pocity pri diskusiách na túto tému som sa pokúsil vyjadriť tu.

Pripneme si symbolicky hviezdu...?Pripneme si symbolicky hviezdu...?archiv autora

 

Ak sa ma však mnohí pýtali, čo teda spraviť, nevedel som zmysluplne odpovedať. Už pri minulom sčítaní ľudu sa niektorí moji priatelia a blízki ľudia katolíci priznali k tomu, že v kolónke vierovyznania zaznačili inú ako rímskokatolícku cirkev. Najčastejšie takú, kde majú najviac priateľov a kde aj reálne cítia svoj duchovný domov. Z rôznych dôvodov. Podľa mňa dobré a aj opätovne použiteľné riešenie. Zvlášť ak človek zváži, že pri sčítaní ľudu ide aj o dôležitý argument pre zvažovanie kľúča pri financovaní cirkví a náboženských spoločností, a preto je dobré podporiť skôr slabších ako silných. 

Iná možnosť, ktorá mi napadla, je možno trochu zmysluplnejšia. Čo keby sa občania Slovenska - rímski katolíci - prihlásili pri nadchádzajúcom sčítaní k židovskému vierovyznaniu?

scitaci_harok_b.JPG

Čo keby sa židovská komunita mohla prezentovať aspoň symbolicky číslom 70 000 tisíc svojich "znovuzrodených" členov, ktorých by sme jej my, občania Slovenska vrátili za tie desiatky tisíc spoluobčanov, ktorých vláda Slovenskej republiky 1939-1945 nechala deportovať z územia, na ktorom dnes žijeme my, ktorí sme tu doma?

Symbolické pripnutie žltej hviezdy sa nám „neskôr narodeným" počas Druhej svetovej vojny nepodarilo zrealizovať. Naopak: za podpory kresťanskej a katolíckej väčšiny sa z mapy Slovenska a zo štatistík stratili desaťtisíce občanov, ktorí „nezaškrtli tú správnu kolonku".

Nemusíte so mnou samozrejme súhlasiť. Je to len nápad na diskusiu alebo tichú úvahu. Okrem negatívnej energie, ktorú v nás „preteky" o vyššie percento vo vlastnom košiari „predsčítacie" agitky generujú, by bolo v tomto kroku aj niečo čisté a eticky konštruktívne. 

Pápež Pius XI. pred vojnou v súvislosti s protižidovskou legislatívou a pogromami v Nemecku hovoril o tom, že duchovne sme všetci Semiti. V roku 1938 zaznel výrok, ktorý mnohí kresťania vrátane katolíkov prepočuli: „Nous somme spirituellment des semites". Povedal to počas jedného stretnutia s pracovníkmi belgického rozhlasu. On však zomrel a jeho nástupca sa k tomuto konštatovaniu nijako vehementne neprihlásil. Pius XI. chcel prebudiť v kresťanoch katolíkoch cit spolupatričnosti a solidarity s trpiacimi Židmi. Koleso nenávisti proti nim už roztočili nemeckí národní socialisti. Nepodarilo sa mu to v plnej miere. Tento jeho hlas zanikol aj na Slovensku. Do uší jej prezidenta J.T. and comp. sa nedostal a oni to koleso tiež iniciatívne a tragicky roztáčali... 

Skúsme symbolicky týchto niekoľko desiatok tisíc ľudí na Slovensko vrátiť. Keď sa takto niekoľko desiatok tisíc ľudí zhromaždí s Dávidovou hviezdou na „štatistické" námestie, môže to byť dobré znamenie. Veľkým neubudne, malým to pomôže a cenzus Slovenský môže dostať malú príchuť cenzusu Betlehemského. Čo my na to?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KORZÁR

Na košického výtvarníka Ľuboša Lorenza mal zaútočiť starosta

V sobotu popoludní došlo v obci Veľký Lipník k incidentu.

PLUS

Najnebezpečnejšia záhrada sveta. Aby vás tam pustili, musíte prisahať, že sa nedotknete žiadnej rastliny

Záhrada v Alnwicku je plná stoviek najjedovatejších rastlín sveta.

KOMENTÁRE

Keď štát zlyháva, zlodeji a násilníci diktujú pravidlá

Tak ako sa stáva normou kradnutie, aj násilie presakuje do verejného života.


Už ste čítali?