Ladinov syn v Ampulkove

Autor: Miroslav Kocúr | 2.5.2011 o 11:30 | (upravené 2.5.2011 o 22:41) Karma článku: 7,63 | Prečítané:  2658x

Keď Tengiz Abuladze v osemdesiatych rokov realizoval svoj film Pokánie málokto si všimol jeho duchovno-teologický rozmer. Ostal totižto v tieni odvážnej politickej metafóry o zmysle cesty, ktorá nevedie ku chrámu. 

 

Surrealistická dimenzia bozkávania ampulky krvi v priamom prenose či uctievanie telesných pozostatkov vybratých na túto príležitosť z jednoduchej, no určite nie celkom ľudovej hrobky, priviedla k „nesmelým" úvahám a rozpakom aj zbožných katolíkov. 

Zábery na krvilačného Mugabeho a či "inak" neukojeného Berlusconiho dodávali celému priamemu prenosu zo slávnosti na Vatikánskom námestí zvláštny kolorit. Ani Dan Brown nevymyslí viac ako vo svojich kritických článkoch a knihách na tému neomylnosti napísal omylný Hans Küng. No život je jednoducho lepší scénarista. Jeden kardinál to dokonca neprežil. Znamenie? Určite nie. Hoci nejakú „zázračnú" interpretáciu by s trochou fantázie nejaké „proticirkevné médiá" vyprodukovali. 

Zimbabwe s Vatikánom spája telemost, ktorým sa dostane na územie zvrchovaného nečlenského štátu uprostred Európskej únie, ktorý ešte stále neprijal konvenciu OSN o ľudských právach nie práve krátko úradujúci diktátor, ktorý má do EÚ vstup zakázaný. Podobnosť s tým, že to bola záh®adná slávnosť nie práve krátko panujúceho cirkevného monarchu je čisto náhodná. 

Ampulkove sa zázraky nedejú. Tam sa s nimi počíta. V Inštitúte pre náboženské diela (tak sa volá Vatikánska banka) na to majú dokonca aj rozpočet. Nie je to lacné. Varlam Aravidze sa aj po pohrebe neustále objavoval na najneočakávanejších miestach. A cukrárka zdobila aj naďalej svoje torty. Nie však čerešničkami. Ale kostolíkmi.

 

Kto je lepší scénarista nie je jednoduché zodpovedať. Abuladze, Brown ani Küng by to nevymysleli. Bin Ladin je mŕtvy

V Bielom dome ešte jeho telo nevideli. Vraj ho už hodili do mora. Analyzujú jeho krv. Dorazila tam v ampulke? Túto ampulku však asi nikto bozkávať nebude. Len ak by jedného dňa aj v Talibane korunovali pápeža. Ako by asi nazval Abuladze tento film...? Pán Boh s nami a Alah preč?

 

PS: Inak som zdravý a veselý.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Klasická nedeľa kedysi: Kostol, obed, futbal. Boli to zlaté časy

Bratislava bola o polovicu menšia, ale na futbal chodilo desaťkrát viac ľudí.

DOMOV

Podnikateľ Lunter chce poraziť Kotlebu

Známy podnikateľ Ján Lunter založil firmu na zdravé potraviny.

EKONOMIKA

Odhalili daňový podvod so sušenými hríbmi

Spoločnosti zrejme predpokladali, že dodávka nebude podozrivá.


Už ste čítali?